Karjeras izglītības īstenošana Rēzeknes pilsētā

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Rēzeknes pilsētas pedagogi karjeras konsultanti (PKK) aktīvi nodarbojas ar  Rēzeknes pilsētas izglītības iestāžu izglītojamajiem, integrējot karjeras pasākumus izglītības procesā, lai nodrošinātu izglītojamo karjeras vadības prasmju apguvi un attīstīšanu, kas cels izpratni par tālākās izglītības ceļiem un izvēlēm, motivēs profesijas izvēlei atbilstoši savām interesēm, spējām, un vajadzībām.
Lai palīdzētu izglītojamiem pareizi  pieņemt lēmumu  karjeras ceļā, PKK aktīvi  aicina sadarboties gan skolas absolventus, gan uzņēmējus, gan augstskolu pārstāvjus, cilvēkus, kuri var ieinteresēt izglītojamo interesi savas nākotnes profesijai.
Projekta ietvaros pagājušajā semestrī Rēzeknes izglītības iestādēs tika īstenoti 32 pasākumi.
Visi pasākumi tika īstenoti no projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējuma.

Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldes metodiķe Tatjana Tokareva

“Grāvešana, kā mākslas forma”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, Rēzeknes 2. vidusskolās un Rēzeknes 3.vidusskolās 6.-7. klašu skolēni piedalījas nodarbībā “Grāvešana, kā mākslas forma”.
Nodarbības laikā skolēniem bija lieliska iespēja  iepazīties ar  gravīra  profesijas noslēpumiem. Grāvešanas speciālisti Andris un Jānis iepazistīnāja skolēnus ar gravīra ikdienas  darba pienākumiem, darba vidi un aprīkojumu, klausoties  stāstījumu, skolēni uzzināja, kādas prasmes, kompetences nepieciešamas šajā profesijā.
Praktiskajā uzdevumā skolēni iejūtas gravēšanas speciālistā lomā, izmēģinot dažādas gravēšanas tehnikas uz akmens, darbojoties praktiskajās meistardarbnīcās, pārbaudīja iemaņas un interesi par grāvetāja profesiju.

Rēzeknes 3.vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Oksana Volkova un Rēzeknes 2.vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Aļona Pavlova

“No metāla līdz metāla izstrādājumiem”

Novembra beigās Rēzeknes sākumskolas 6.klašu un Rēzeknes internātpamatskolas-attīstības centra 8.,9. klašu izglītojamajiem, kā arī 4. un 6.decembrī Rēzeknes 6.vidusskolas 9.a un 9.b klašu izglītojamajiem tika organizēta mācību ekskursija uz uzņēmumu SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ un iepazina uzņēmumā strādājošo profesionāļu darba apstākļus, specifiku, metāla apstrādes procesu un etapus.
Apskatoties uzņēmuma iekārtojumu, aprīkojumu un klausoties uzņēmuma darbinieka stāstījumu, skolēni noskaidroja, kāds ir metālapstrādes ražošanas process, kāds tehniskais nodrošinājums nepieciešams metālapstrādes uzņēmumā un  vēroja, kā tiek izgatavotas auto detaļas tādiem zīmoliem kā SCANIA,VOLVO.
Uzņēmuma darbinieki savā stāstījumā uzsvēra, ka šobrīd, lai strādātu šajā vai līdzīgas jomas uzņēmumā un nepārtraukti kāptu pa karjeras kāpnēm, ir nepieciešams apgūt eksaktās zinātnes  un valodas, jo produkcija pārsvarā tiek ražota ārzemju tirgum, tāpēc ir jāprot sazināties vairākās valodās-angļu, vācu, krievu valodās.
Rēzeknes sākumskola, Rēzeknes internātpamatskola-attīstības centrs un Rēzeknes 6.vidusskola izsaka pateicību uzņēmumam SIA “LEAX Rēzekne” RSEZ un uzņēmuma vadībai par iespēju klātienē iepazīties ar metālapstrādes procesu un uzņēmuma darbiniekiem, Normundam Teirumniekam un Raimondam Borisovam, par izglītojošo un interesanto stāstījumu.

Rēzeknes sākumskolas, Rēzeknes internātpamatskolas-attīstības centra pedagogs karjeras konsultants Karolīna Vogina un Rēzeknes 6.vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Jolanta Stirāne

“Profesiju dažādība Latvijā”

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolēniem karjeras projekta ietvaros bija iespēja piedalīties ekskursijās un apmeklēt dažādus Latvijas uzņēmumus un organizācijas! Lielākais vairums nākotnes profesiju nav iedomājamas bez informācijas tehnoloģijām, tāpēc, lai iepazītu šo jomu tuvāk, 10. un 12. klašu izglītojamie apmeklēja IT uzņēmumu “Accenture”, kurā iepazina dažādas profesijas, kas šajā uzņēmumā tiek pārstāvētas, vislielāko vērību, protams, pievēršot programmētāja profesijai. Jauniešiem bija iespēja apskatīt vienu no mūsdienīgākajiem IT uzņēmumiem Latvijā un noskaidrot atbildes uz jautājumiem par tā darbību, karjeras un izaugsmes iespējām. Skolēni apmeklēja arī lidostu “Rīga”, kur iepazina dažādas profesijas, kas popularitātes ziņā neatpaliek no IT jomas profesijām, jo avio nozare arī kļūst par cilvēku dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Tā kā jauniešus saista gan pilota, gan stjuarta un citas profesijas, kas tiek pārstāvētas lidostā, tad viņiem tika dota iespēja noskaidrot svarīgāko informāciju par to, kāda ir darba ikdiena šo profesiju pārstāvjiem.
8. klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt Rīgas brīvostu un noskaidrot, kā tas ir – strādāt tik lielā organizācijā. Pasākuma ietvaros skolēniem tika ļauts uzkāpt uz kuģa “Varma”, apskatīt tā klāju un citas telpas, aprunāties ar kapteini un noskaidrot interesējošos jautājumus par darbu un profesijām uz kuģa un ostā. Pēcāk skolēni apmeklēja “MTG Latvia” televīziju, ko vairāk pazīstam kā mājvietu tādiem populāriem televīzijas kanāliem kā “LNT”, “TV3” un citiem. Šī pasākuma ietvaros skolēniem tika dota iespēja iejusties ziņu moderatora “ādā”, paviesojoties ziņu studijā un iegūt atbildes uz jautājumiem par to, kā top dažādi raidījumi. Tā kā “MTG” ēkā atrodas arī radio “STAR FM” studija, skolēniem radās iespēja redzēt, kāda ir darba vide radio un kā strādā pazīstamās radio personības Māris Grigalis un Maija Rozīte – Krištopane.
Savukārt 9. klašu skolēniem tika dota iespēja apmeklēt divus Latvijas uzņēmumus, kuri ar panākumiem darbojas jau vairāku gadu garumā, tādā veidā gūstot ieskatu par uzņēmējdarbību kā savas karjeras veidošanas iespēju.
Uzņēmumā “Madara” skolēni apskatīja kosmētikas produktu ražotni, kā arī  uzzināja, kādu profesiju pārstāvji uzņēmumā strādā. “Karameļu darbnīcā” skolēni uzzināja, ka šī uzņēmuma veiksmes “atslēga” ir sniegt klientiem iespēju iegādāties un baudīt saldumus bez sintētiskām piedevām. Arī katram skolēnam bija iespēja piedalīties karameļu izgatavošanas procesā un izveidot savu karameli, pirms tam noskatoties karameļu tapšanas paraugdemonstrējumus.

  • Šī bija viena no labākajām ekskursijām manā dzīvē, jo savu nākotni es vēlos saistīt ar IT nozari. Šī biroja darbinieki ar savām prezentācijām un stāstiem mani ļoti pozitīvi ietekmēja, tas deva milzīgu stimulu virzīties uz priekšu un nepadoties. Pateicoties šai ekskursijai man radās liels mērķis – kļūt par vienu no šī uzņēmuma darbiniekiem. Es darīšu visu iespējamo, lai šo mērķi sasniegtu. Es nebiju domājis, ka kaut kas tāds Latvijā ir iespējams, un, pateicoties šai ekskursijai es pārdomāju doties dzīvot un strādāt ārzemēs. Lidostā pirmo reizi dzīvē radās iespēja iziet pilnu drošības pārbaudi. Ļoti patika brauciens pa lidlauku, kur es biju pārsteigts, redzot tik lielas lidmašīnas un novērojot darbinieku darbu, kas ir patiešām grūts un atbildīgs. (Rolands)
  • Uzņēmumā “Accenture” man ļoti patika, jo ļoti sīki un konkrēti izstāstīja par profesijām, kas tur tiek pārstāvētas. Mums demonstrēja dažādas programmas un tehnoloģijas, kuras izveidotas šajā IT birojā. Ekskursija lidostā bija interesanta, jo mums izstāstīja par dažādām profesijām, par lidmašīnām, bagāžas pārvešanu no vienas valsts uz otru. Šī ekskursija bija viena no interesantākajām, kurā es piedalījos. (Ervīns)
  • “Accenture” darbinieki bija tik pozitīvi un atvērti! Man bija ļoti interesanti, jo nezināju par tādu uzņēmumu. Pārsteidza viņu pašu uzmeistarotais robots, tas bija super! Šis uzņēmums ir izaugsmei un te strādāt būtu patīkami. Darbinieki radīja interesi tieši par karjeru IT jomā. Lidosta tiešām ir iespaidīga. Mēs redzējām kā nolaižas lidmašīnas (es nekad nebiju redzējusi to tik tuvu). Uzzināju, ka degvielu lidmašīnai lej spārnā, redzēju, kur pēc lidojuma iet VIP personas. Biju pārsteigta par pilota algu un vairāk uzzināju, kur var mācīties par stjuarti. (Lāsma)

Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzijas pedagogs karjeras konsultants Tatjana Pāža

“Robotehniķis – nākotnes profesija”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2018.gada decembra mēnesī Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas 10. un 11. klašu skolēniem projekta „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros bija iespēja iepazīties ar tādu salīdzinoši jaunu jomu kā robotehnika un tikties ar ARPC “Zeimuļs” interešu programmas “LEGO robotika” nodarbību vadītāju Edmundu Kadakovski. Nodarbības sākumā skolēni tika ne tikai iepazīstināti ar robotehniķa profesiju, darba specifiku un būtību, bet arī ar to, kur var iegūt šādu izglītību un iespējām darba tirgū. Praktiskajā nodarbības daļā, skolēniem tika nodrošināta arī praktiskā ievirze – modeļu konstruēšana gan zēniem, gan arī meitenēm. Pildot praktisko uzdevumu, skolēni novērtēja savu prasmju un spēju piemērotību robotehniķa profesijai.
Tāpat skolēniem bija iespēja noklausīties speciālista personīgo karjeras ceļu, kā arī par to, kādas tad īpašības ir svarīgas un noder veidojot savu karjeru, par kurām ir vērts aizdomāties jau tagad!

Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas pedagogs karjeras konsultants Kristīne Rimša