Rēzeknes skolu bērni un pusaudži vizinās “Profesiju karuselī”

No šī gada 4.-8. jūnijam Rēzeknes sākumskolā norisinājās karjeras pasākumu cikls “Profesiju karuselis”, kas tika organizēts projekta “Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros un tajā piedalījās bērni un pusaudži sākot no pirmās līdz pat septītajai klasei.
Nedēļas laikā skolēniem bija iespēja iepazīt dažādas profesijas, tiekoties ar šo profesiju pārstāvjiem un piedaloties viņu organizētajās praktiskajās nodarbībās un meistarklasēs. Karjeras pasākumu cikla aktivitātes iesākās ar poligrāfijas nozares iepazīšanu un pasākuma ietvaros katrs dalībnieks izgatavoja sev nozīmīti ar karjeras pasākumu cikla nosaukumu un logo.
Deju studijas “StopTime” vadītāja Liāna Merņaka caur dejas soļu izmēģināšanu iepazīstināja skolēnus ar horeogrāfa profesiju, savukārt sporta skolas pārstāvji caur dažādām fiziskām aktivitātēm un komandas saliedēšanas uzdevumiem informēja skolēnus par profesijām, kas saistītas ar sporta jomu.
Vienas no aizraujošākajām nodarbībām bija tās, kurās skolēniem tika dota iespēja izmēģināt savas prasmes pavārmākslā. Konditores Kristīnes Koļčas vadībā bērni gatavoja pasakainus desertus, savukārt marmelādes ražotnes pārstāvis iemācīja skolēniem pagatavot gardu konfelādi. Viens no eksotiskākajiem ēdieniem, ko bērni pagaršoja karjeras pasākumu cikla laikā, bija tie, kas pagatavoti Z/S “Ošu mājas”. Tās saimnieks Ainis Noviks ir gliemežu audzētavas īpašnieks, un, apmeklējot šo interesanto vietu, bērni nogaršoja ēdienus, kas pagatavoti no gliemežiem, pirms tam iepazīstot to audzēšanas un pagatavošanas īpatnības.
Pasākumiem bagātās nedēļas ietvaros skolēni arī apmeklēja Ingas Teilānes saimniecību, kurā viņi varēja redzēt, kā praktiski notiek darbs laukos – kā tiek slauktas govis, kā izskatās “piena māja”, kā traktors “uztaisa” siena rulli. Saimnieces bija parūpējušās arī par skolēnu izsalkušajiem vēderiem un pacienāja bērnus ar gardām pusdienām, kuras pārsvarā bija gatavotas no produktiem, kas izaudzēti un iegūti pašu rokām saimniecībā.
Karjeras pasākumu cikla laikā skolēni iepazina arī psihologa un logopēda profesijas, aktīvi darbojoties un piedaloties pasākuma vadītāju Natālijas Melnes un Ineses Muhambergas organizētajās aktivitātēs, savukārt  apmeklējot metālapstrādes rūpnīcu, bērni uzzināja, kādā veidā top pilsētu apgaismojuma laternas.
Fotogrāfs Ritvars Pujats parūpējās par īpašu pārsteigumu – viņš ne tikai sniedza bērniem informāciju par savu profesiju, bet arī katram skolēnam sarīkoja fotosesiju un fotogrāfijas bērni saņēma kā piemiņu no šī karjeras izglītības pasākuma.
Tā kā daudziem bērniem un pusaudžiem ir interese par profesijām, kuras saistās ar cilvēka dzīvības glābšanu un ļaundaru aizturēšanu, tad karjeras pasākumu cikla ietvaros skolēni tika aizvesti ekskursijās uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, kur iepazina ugunsdzēsēju darbu, kā arī uz robežsardzes koledžu. Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes izpētes nodaļas vecākās speciālistes Daces Zariņas vadībā skolēni apskatīja koledžas mācību telpas, noskaidroja, kas ir jāiemācās šīs mācību iestādes pārstāvjiem, kā arī informēja par to, ar kādiem darba pienākumiem jātiek galā robežsargam. Skolēni iepazina arī kinologa profesijas specifiku, jo, kā zināms, šī profesionālā joma ir cieši saistīta ar robežsarga darbu.
Papildus karjeras izglītības nodarbībām, kurās skolēni iepazina dažādu profesiju pārstāvjus un piedalījās meistarklasēs, karjeras pasākumu cikla “Profesiju karuselis” audzinātājas – skolu pedagogi karjeras konsultanti bērniem piedāvāja iesaistīties dažādās aktivitātēs ar mērķi pilnveidot dažādas karjeras attīstīšanai svarīgas prasmes.
Kā norādīja paši karjeras pasākumu cikla dalībnieki, “Profesiju karuseļa” nedēļa bija iespaidiem un interesantiem notikumiem pārbagāta, ko apliecina arī bērnu rakstītās atsauksmes:

“Es sāku vairāk kontaktēties ar cilvēkiem. Es izbaudīju šo nedēļu, jo bija ļoti jautri un visu laiku visi smaidīja!” (Santa, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija, 7. klase)
“Man viss patika. Es ceru, ka arī nākošajā vasarā būs tāda jauka, forša un interesanta nometne. Liels paldies skolotājām par šo brīnumaino nedēļu!” (Amanda, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija, 7. klase)
“Man patika visas dienas, jo mēs spēlējām visādas interesantas spēles un daudz ko uzzinājām!” (Markuss, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija, 5. klase)
“Šī nedēļa bija interesanta, un es uzzināju daudz vairāk, nekā zināju par daudzām profesijām!” (Agnese, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija, 6. klase)
“Pusdienas, ko deva lauksaimniecībā bija patiešām iespaidīgas! Ceturtajā dienā mēs fotografējāmies un piektdien tās bildes jau mums iedeva rokās! Man viss ļoti patika!” (Renārs, Rēzeknes sākumskola. 4. klase)
“Nometnē vienmēr bija jautra un aizraujoša gaisotne. Dienas aktivitātes vienmēr bija interesantas!” (Baiba, Rēzeknes sākumskola, 6. klase)
“Ļoti patika nodarbības ar ēdienu, jo nākotnē kā hobiju es gribu apgūt konditorejas izstrādājumu gatavošanu, gribu izdomāt jaunas kulinārijas receptes!” (Katrīna, Rēzeknes sākumskola, 4. klase)
“Man patika tas, ka nometnes ietvaros profesiju pārstāvji sīkāk paskaidroja par savas profesijas apstākļiem un īpatnībām!” (Amanda, Rēzeknes sākumskola, 6. klase)
“Man viss patika, bet gribas ilgāku nometni. Šeit bija priecīgi pavadīt laiku!” (Armands, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija)

Pilsētas skolu karjeras konsultanti vēl visiem skolu izglītojamajiem laimīgu vasaru! Tiksimies jaunajā – 2018./2019. mācību gadā, kura laikā vēl vairāk iepazīsim dažādas profesijas un liksim veiksmīgus pamatus skolēnu karjeras attīstībā. Uz tikšanos arī nākošā gada vasarā karjeras pasākumu ciklā “Profesiju karuselis”!

Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas
pedagogs karjeras konsultante
Tatjana Pāža